در 21 روز 6 کیلو لاغر شوید (بیش از 10 هزار نفر از این رژیم استفاده کردند)
دریافت رژیم ویژه

رژیم اتکینز ؛ لاغری سریع با رژیم لاغری دکتر اتکینز

0

در مورد رژیم اتکینز چقدر می دانید؟ صدها برنامه غذایی وجود دارد، از برنامه مراقبت از وزن گرفته تا رژیم لاغری و همه آن ها به شما قول می دهند که در زمان کمتری به کمر باریک تری برسید. اما چگونه بفهمید که کدام کار می کند؟ پس از انجام تحقیقاتی، متوجه شدیم که برنامه رژیم اتکینز یکی از محبوب ترین ها و یک رژیم لاغری سریع و دلایلی نیز برای آن یافتیم. بر خلاف سایر رژیم های غذایی، برنامه رژیم اتکینز به شما اجازه می دهد تا غذای واقعی را بدون اینکه احساس گرسنگی کنید، میل کنید. در این مقاله از بخش رژیم غذایی خوب شو به بررسی این رژیم لاغری خواهیم پرداخت.

رژیم اتکینز چیست؟

روش اتکینز کلاسیک (تغییر نام یافته به Atkins 20) یک برنامه چهار مرحله ای است. شما می توانید مرحله ۱ رژیم اتکینز را با محدود کردن خود به حدود ۲۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز شروع کنید. قبل از اینکه شما به اشتباه بیفتید، باید بدانید که ۲۰ گرم کربوهیدرات خالص ممکن است کم به نظر برسد، اما اینطور نیست. شما اگر بدانید که با همین مقدار کم چه مقدار غذا می توانید بخورید، شگفت زده خواهید شد. همانطور که پیشرفت می کنید، محدودیت کربوهیدرات افزایش می یابد. به عنوان مثال، مرحله ۱ رژیم اتکینز پیشنهاد می دهد که  از سبزیجات، پنیر و پروتئین ها به عنوان یاری دهنده استفاده کنید. سپس در مرحله ۲، لوبیا، انواع توت ها و ماست (در میان سایر غذاها) را به مخلوط اضافه می کند.

اگر شما آماده دریافت این برنامه نیستید، برنامه رژیم غذایی اتکینز، Atkins 40 را به شما پیشنهاد می دهد، که در آن شما با ۴۰ گرم از کربوهیدرات خالص در روز شروع می کنید. همانند مرحله ۱ اتکینز ۲۰، در این طرح نیز همان طور که به هدفتان نزدیک می شوید، افزایش می یابد.

رژیم اتکینز

چه کسی رژیم اتکینز را ایجاد کرد؟

دکتر رابرت اتکینز در سال ۱۹۷۲ کتابی را منتشر کرد که همه چیز از آن جا شروع شد. رژیم انقلابی دکتر اتکینز ($ ۶٫۳۹، آمازون). پس از آن، افراد دارای رژیم غذایی در همه جا به مشاوره های دکتر اتکینز پیوستند و این رژیم اتکینز را به یکی از محبوب ترین برنامه های تغذیه ای لاغری در ایالات متحده تبدیل کرد.

کتاب دکتر اتکینز به سرعت به یک کتاب پرفروش تبدیل شد و خود را از کتاب های رژیم غذایی دیگر جدا کرد. تاکنون، این راهنما ۲۸ بار تجدید چاپ شده است و بیش از ۱۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان فروخته شده است.

دکتر آتکینز که پزشکی تجربی بود، بیش از ۶۰ هزار بیمار را در طول زندگی خود معالجه کرده است. او در برنامه های گفتگو محور به عنوان یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی ظاهر شد و حتی یک برنامه رادیویی به نام (سلامت، انتخاب شما) داشت. دکتر اتکینز در سال ۲۰۰۳ در شهر نیویورک از دنیا رفت.

رژیم کتو ۲۱۶: میخواهید در ۲۱ روز ۶ کیلو وزن کم کنید؟

اگر میخواهید هر ۲۱ روز تا ۶ کیلو کم کنید لحظه ای مکث کنید. بیش از ۸۰۰۰ نفر در امسال با این رژیم به وزن ایده آل خود رسیده اند. ابتدا روی دکمه « سبز رنگ » کلیک کرده و پس از مطالعه ویژگی های این رژیم ، طبق آموزش های موجود در همان صفحه این رژیم فوق العاده را دریافت کنید.

رژیم لاغری سریع ۲۱۶

ضمانت نامه

درصوتی که بعد از استفاده صحیح از این رژیم وزن و سایز شما تغییر نکرد و از عملکرد برنامه لاغری ۲۱۶ رضایت نداشتید میتوانید با بخش پشتیبانی سایت خوبشو تماس گرفته و تمام مبلغ پرداختی را به صورت تمام و کمال پس بگیرید.

رژیم لاغری اتکینز چگونه عمل می کند؟

حالا سوال مهمی مطرح می شود: آیا رژیم اتکینز کار می کند؟ نحوه عملکرد آن چگونه است؟ اول از همه، شما باید بدانید که هر فردی متفاوت است، به ویژه هنگامی که صحبت از انواع بدن و متابولیسم به میان می آید. این ممکن است پاسخی نباشد که شما انتظار شنیدنش را دارید، اما ما می خواهیم اطمینان حاصل کنیم که به شما اطلاعات مفیدی می دهیم تا بتوانید بهترین چیزها را برای خود و شیوه زندگی تان انتخاب کنید. اگر به مقداری انگیزه نیاز دارید، یک مطالعه اخیر که در مجله تغذیه منتشر شده است نشان می دهد که رژیم غذایی اتکینز که روش رژیمی کم کربوهیدرات و با چربی بالا است، برای کاهش وزن در دراز مدت در افرادی که اضافه وزن دارند، مفید بوده است.

اکثر رژیم های سنتی مصرف کالری را محدود می کنند، در حالی که رژیم اتکینز کربوهیدرات ها را کاهش می دهد. به این ترتیب بدن چربی را می سوزاند و از آن به عنوان انرژی استفاده می کند و به شما انرژی می بخشد و شما را آماده می سازد. بهترین قسمت آن چیست؟ شما بدون احساس گرسنگی، وزن خود را از دست می دهید!

مزایای رژیم پروتئین دکتر اتکینز

همانند بسیاری از برنامه ها، برنامه رژیم اتکینز نیز دارای مزایا و معایب مختلفی است. ما به سراغ هر کدام از این موارد می رویم، بنابراین شما می توانید یک تصمیم آگاهانه در مورد اینکه آیا برنامه رژیم اتکینز برای شما مناسب است یا خیر، بگیرید.

اگرچه برخی ممکن است برنامه رژیم غذایی اتکینز را محدود کننده بدانند، اما در واقع، علاوه بر کربوهیدرات های سالم مانند سبزی های برگ دار، پر از گزینه های دلخواه مانند استیک و غذاهای دریایی است. از آنجا که در رژیم های غذایی اتکینز مجاز هستید که از گوشت و سبزیجات استفاده کنید، احتمال کمتری دارد که در بعد از ظهر احساس گرسنگی کنید. علاوه بر این، دانستن آنچه که مجاز است و آنچه که مجاز نیست به افراد تفاوت بین کربوهیدرات سالم و کربوهیدرات های ناسالم را آموزش می دهد و دانش آنها را برای شناسایی آنچه برای کاهش وزن موثر است و آنچه موثر نیست، بالا می برد. البته، رژیم غذایی اتکینز به طرفدارانش این نوید را می دهد: کاهش وزن قطعی!

رژیم اتکینز

آیا این رژیم غذایی دارای عوارض نیز می باشد؟

بله برخی از افراد ممكن است عوارض جانبی رژیم غذایی اتكینز، از جمله كاهش سطح انرژی، كاهش آب بدن، هالیتوز (معروف به نفس بد) و بد غذایی را تجربه كنند كه این ها همه به دلیل کاهش مصرف كربوهیدرات است.

کربوهیدرات سوخت بدن را به ما می دهد و ما انرژی مورد نیاز خود را در طی روز از آن تامین می کنیم. بنابراین اگر بدن شما برای دریافت ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم کربوهیدرات در روز آماده است و سپس تصمیم بگیرید که آن را کاهش دهید، ممکن است احساس ضعف و خستگی کنید. متأسفانه این خستگی به مراتب فراتر از عضلات شما گسترش می یابد. رژیم کم کربوهیدرات علاوه بر ایجاد خستگی آدرنال می تواند عملکرد تیروئید را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

منوی رژیم غذایی اتکینز

باید توجه داشته باشید که یک جزء کنترلی-سهمی در برنامه رژیم غذایی اتکینز وجود دارد. اگر شما آماده نیستید که همه این برنامه را اجرا کنید، می توانید سه برنامه رژیم غذایی مختلف اتکینز را که شامل برنامه شروع سریع، برنامه غذایی استاندارد و برنامه غذایی برپایه غذا است را پیروی کنید. همچنین انواع وعده های غذایی که شما می توانید در هر روز هفته مصرف کنید، آورده شده است.

مراحل رژیم دکتر اتکینز ( دستور رژیم اتکینز )

۴ مرحله اصلی در این رژیم غذایی وجود دارد که باید آنها را به ترتیب پشت سر بگذارید. این مراحل شامل:

مرحله اول یا القا

 • ۲ هفته به طول می انجامد
 • روزانه باید کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کنید
 • مصرف میزان پروتئین زیاد
 • سبزیجات برگ سبز

مرحله دوم یا متعادل سازی

 • مقداری کمی آجیل اضافه می شود
 • مصرف سبزیجات کم کربوهیدرات
 • کمی میوه اضافه می شود

مرحله سوم یا مرحله تنظیم دقیق

 • اضافه کردن میزان کربوهیدرات بیشتر

مرحله چهارم یا مرحله حفظ وزن

 • اضافه کردن میزان کربوهیدرات بیشتر تا جایی که توان و کشش دارید

رژیم اتکینز

غذاهای مجاز در رژیم اتکینز

اگر شما در پی یافتن چیزی برای شام هستید، مقدار زیادی دستور غذا اتکینز به صورت آنلاین و چاپی وجود دارد که شامل تنقلات مناسب رژیم غذایی اتکینز و دسر های رژیمی مناسب رژیم غذایی اتکینز است. در اینجا یک لیست جامع از تمام غذاهایی که می توانید در رژیم غذایی اتکینز ۲۰ بخورید، آورده شده است.

مرحله ۱ رژیم غذایی اتکینز

لیست غذاهای قابل قبول در مرحله ۱ رژیم غذایی اتکینز (این مرحله همچنین به عنوان مرحله “القاء” شناخته می شود) شامل موارد زیر است:

 • تمام ماهی ها شامل: ماهی قزل آلا، ماهی سالمون، شاه ماهی، ساردین، ماهی تن و …
 • تمام مرغ ها از جمله: مرغ کوهی، مرغ، اردک، غاز، فازن، بلدرچین، بوقلمون و شترمرغ
 • همه ماهی های پوسته دار، از جمله: خرچنگ، صدف، میگو و ماهی مرکب. (لطفا توجه داشته باشید که در ماهی های پوسته دار کربوهیدرات بالاتر است، بنابراین اگر شما نیز می خواهید از آن ها مصرف کنید، باید مصرف خود را به ۴ اونس در روز محدود کنید.)
 • تمام گوشت ها شامل: گوشت گاو، گوشت گوسفند، ژامبون، گوشت بره، گوشت گوساله. (لطفا توجه داشته باشید که برخی از گوشت های فرآوری شده مانند گوشت بیف و ژامبون با شکر ترکیب می شوند. قبل از تهیه، بسته را بررسی کنید!)
 • هر تخم مرغی که به هر روشی آماده شده است، از جمله: سرخ شده، پخته شده، املت، سوخاری، بخارپز
 • چربی ها (نوع خوب) و روغن ها، از جمله: کره، سس مایونز (بدون قند اضافه شده)، روغن زیتون، روغن های گیاهی، روغن کلزا، روغن گردو، روغن سویا، روغن کنجد، روغن انگور، روغن آفتابگردان
 • شیرین کننده های مصنوعی، از جمله: سوکرالوز، ساخارین و استویا
 • نوشیدنی ها شامل: بوفون روشن، بویلون (مطمئن شوید که قند اضافه نشده است)، سودا، کرم (سنگین یا سبک)، کافئین یا قهوه عادی و چای، سودا رژیمی (توجه داشته باشید که میزان کربوهیدرات باید صفر باشد)، طعم دهنده سولتزر، چای گیاهی (بدون اضافه شدن قند و میوه)، شیر سویا / بادام غیرطبیعی و آب (هشت اونس در روز). گزینه های آب عبارتند از آب فیلتر شده، آب معدنی، آب بهاری و آب شیر.
 • پنیر، از جمله: پارمسان (رنده شده)، بز، چدار، گوودا، موتزارلا (شیر کامل)، پنیر خامه ای، سوئیسی و فتا. (پنیر چیزی شگفت انگیز، اما دارای کربوهیدرات است، بنابراین شما باید روزانه سه تا چهار اونس پنیر مصرف کنید).
 • سبزیجات پایه از جمله: جوانه یونجه، انتبی ها، اسکارول، زیتون (سبز و سیاه)، قارچ، تربچه، اسفناج، کاهو، سبزی روپیه، رادیکسیو، آرتیکاک، کرفس، کولار سبز، کلم بروکلی، کلم، آووکادو، تربچه دایکون، پیاز قرمز و سفید، کدو سبز، خیار، گل کلم، سبزیجات چغندر، رازیانه، بامیه، ریواس، گوجه فرنگی، مارچوبه، فلفل، بادمجان،گوجه فرنگی. (در مرحله ۱، شما باید حدود ۱۲ تا ۱۵ گرم کربوهیدرات خالص در روز را به شکل سبزیجات مصرف کنید. این مقادیر با چربی بالا، پروتئین بالا و کربوهیدرات کم به شما یک شروع خوب را نوید می دهد.)
 • انواع سالاد، از جمله: بیکن خرچنگ، تخم مرغ پخته شده، قارچ پخته شده، خامه ترش و پنیر رنده شده
 • گیاهان و ادویه جات، از جمله: ریحان، فلفل کایین، دلفریز، پونه کوهی، ترخون، جعفری، زنجبیل، رزماری، مریم گلی، فلفل سیاه و سیر.
 • سس سالاد، از جمله: سرکه ، سزار، آب لیمو، پنیر آبی، آب لیمو، سرکه بالزامیک، ایتالیایی و کرم ایتالیایی.

مرحله ۲ رژیم غذایی اتکینز

در زیر فهرست مواد غذایی قابل قبول در فاز ۲ رژیم اتکینز آورده شده است، این مرحله همچنین به عنوان مرحله “تعادل” شناخته می شود. (این لیست، به علاوه موارد ذکر شده در بالا). شما در فاز ۲ مجاز به اضافه کردن کربوهیدرات های بیشتر در رژیم غذایی خود هستید (بیشتر آجیل و میوه ها).

 • لبنیات از جمله: پنیر مازارلا، ماست (یونانی و ساده)، شیر غیر شیرین، شیر، پنیر ریکوتا، پنیر و خامه سنگین.
 • آجیل و دانه ها، از جمله: آجیل برزیلی، ماکادامیا، دانه های آفتابگردان خرد شده، گردو، بادام، پسته، بادام زمینی و پاپ کرن.
 • میوه ها از جمله: تمشک، خربزه، توت فرنگی، نعناع، انگور فرنگی، زردآلو و زغال اخته.
 • آبمیوه، از جمله: آب لیمو، آب لیمو ترش، و آب گوجه فرنگی.
 • حبوبات، از جمله: عدس، لوبیا قرمز، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا پینتو، لوبیا سیاه، لوبیای دریایی، لوبیا بزرگ و نخود.

مرحله ۳ رژیم اتکینز

در زیر فهرست غذاهای قابل قبول در مرحله ۳رژیم اتکینز که همچنین به عنوان مرحله “تنظیم دقیق” شناخته می شود (این لیست و موارد ذکر شده در بالا) آورده شده است:

 • سبزیجات نشاسته ای از جمله: هویج، رباباگا، چغندر، اسکواش بلوط، سیب زمینی شیرین، چاودار، سیب زمینی و ذرت.
 • میوه ها از جمله: نارگیل، انجیر، گیلاس، هندوانه، انار، پاپایا، آلو، گواوا، سیب، کلمنستین، گریپ فروت، کیوی، زردآلو، آناناس، هلو، انبه، انگور، پرتقال، خرما، موز و گلابی.
 • دانه ها شامل: سبوس گندم، سبوس جو، کینو، نان سبوس دار، بلغور جو دوسر، پوره گندم، جو، ارزن و برنج.

هنگامی که به مرحله ۴ می رسید، متوجه می شوید که کدام غذاها باعث افزایش متابولیسم می شوند و ​​از چه غذاهایی باید دوری کنید. تمام غذاهای “قابل قبول” در مرحله چهارم رژیم اتکینز، با مواد غذایی که در مرحله ۳ قرار دارند، همپوشانی دارند، بنابراین نباید هیچ مشکلی در انتقال بین مراحل داشته باشید.

مرحله ۴  این رژیم غذایی

در زیر فهرست مواد غذایی قابل قبول در مرحله ۴ رژیم غذایی اتکینز که همچنین به عنوان مرحله “حفظ و ثبات” شناخته می شود) (این لیست، به علاوه موارد ذکر شده در بالا) آورده شده است:

سبزیجات نشاسته ای از جمله: هویج، ربکاگا، چغندر، نخود فرنگی، اسکواش بلوط، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی و ذرت.

میوه ها از جمله نارگیل، انجیر، گیلاس، هندوانه، دانه های انار، پاپایا، آلو، کشمش، گواوا، کلمنستین، سیب، کیوی، گریپ فروت، زردآلو، آناناس، هلو، مانگو، انگور، پرتقال، خرما، موز و گلابی.

دانه ها شامل: سبوس گندم، سبوس جو، کینو، نان سبوس دار، بلغور جو دوسر، پوره گندم، جو، ارزن و برنج.

رژیم اتکینز

برنامه رژیم اتکینز

برنامه های مختلفی برای این رژیم غذایی وجود دارد. شما می توانید از هر برنامه غذایی رژیم اتکینز که می شناسید استفاده کنید. تقریبا همه این برنامه های غذایی، دارای موادغذایی یکسان با ساختارهایی متفاوت هستند. حتی شما می توانید یک دستور تهیه غذای انکینز را یاد گرفته و خودتان یک غذای عالی در خانه تهیه کنید که با رژیمتان سازگار باشد.

نمونه رژیم اتکینز

دوشنبه

 • صبحانه: تخم مرغ به همراه سبزیجاتی که در روغن نارگیل سرخ شده باشد
 • ناهار: سالاد مرغ به همراه روغن زیتون و کمی مغزیجات
 • شام: استیک به همراه مقداری سبزیجات

سه شنبه

 • صبحانه: بیکن به همراه تخم مرغ
 • ناهار: مرغ و کمی سبزیجات
 • شام: چيزبورر بابونه + سبزیجات + کره

چهارشنبه

 • صبحانه: املت به همراه سبزیجات سرخ شده در کره
 • ناهار: سالاد میگو به همراه روغن زیتون
 • شام: گوشت سرخ شده + کمی سبزیجات

پنج شنبه

 • صبحانه: تخم مرغ + سبزیجات که در روغن نارگیل سرخ شده
 • ناهار: گوشت سرخ شده مانده از شب قبل
 • شام: ماهی قزل آلا با کره + سبزیجات

جمعه

 • صبحانه: بیکن به همراه تخم مرغ
 • ناهار: سالاد مرغ + روغن زیتون + کمی مغزیجات
 • شام: گوشت کبابی + سبزیجات

شنبه

 • صبحانه: عسل با سبزیجات مختلف سرخ شده در کره
 • ناهار: کباب
 • شام: گوشت + سبزیجات

یکشنبه

 • صبحانه: بیکن و تخم مرغ
 • ناهار: گوشت
 • شام: بال مرغ کبابی با سس سالسا + سبزیجات

میان وعده های رژیم لاغری دکتر اتکینز

از مزایای مهم این رژیم غذایی کاهش گرسنگی دنبال کنندگانش است. خیلی کم پیش می آید که فردی با خوردن ۳ وعده غذایی اصلی یا حتی ۲ وعده غذایی، باز هم گرسنه شود و نیاز به میان وعده داشته باشد. اما اگر احیانا احساس ضعف و گرسنگی کردید، یکی از موارد زیر را می توانید انتخاب کنید. هر کدام از این میان وعده ها باید بر طبق مواد غذایی مجاز در مرحله ای که هستید انتخاب شود.

 • از وعده غذایی قبلی استفاده کنید
 • تخم مرغ آب پز شده
 • کمی پنیر
 • کمی آجیل (در حد یک مشت)
 • ماست یونانی
 • می توانید از میوه های مجاز یا نوشیدنی های مجاز مرحله ای که قرار دارید نیز استفاده کنید

فهرست چیزهایی که برای رژیم غذایی دکتر اتکینز نیاز دارید

تمام چیزهایی که نیاز دارید شامل مواد غذایی، میوه ها، سبزیجات و دمنوش هایی است که در هر مرحله ذکر کردیم. با توجه به مرحله رژیم اتکینزی که در آن قرار گرفته اید، لیستی از مواد غذایی مورد نیاز را ثبت کرده و تهیه کنید. تمام مواد غذایی مورد نیاز در هر مرحله را برایتان جدا کرده ایم تا راحت تر بتوانید بررسی کنید که در حال حاضر به چه فهرستی نیاز دارید. هیچ لزومی ندارد که از محصولات ارگانیک استفاده کنید. فقط سعی کنید مواد غذایی تازه بخرید.

رژیم اتکینز

سوالات متداول در مورد رژیم لاغری اتکینز

آیا رژیم اتکینز می تواند، فشار خون را پایین بیاورد؟

هدف اصلی رژیم غذایی اتکینز، کاهش وزن است، اما این در حالی است که عادات غذا خوردن سالم را به آرامی به برنامه های بسیار شلوغتان اضافه می کند. در گذشته، رژیم اتکینز ثابت کرده است که می تواند مسبب سطح کلسترول و فشار خون سالم نیز باشد.

محققان دانشگاه استنفورد پس از تجزیه و تحلیل چهار گروه از افراد عمل کننده به رژیم غذایی (مجموع ۲۴۹ شرکت کننده) دریافتند که کاهش میانگین فشار خون در گروه اتکینز در مقایسه با گروه های دیگر، که شامل گروه رژیم غذایی منطقه ، گروه رژیم غذایی LEARN و گروه رژیم غذایی Ornish بیشتر بوده است.

آیا رژیم اتکینز بدون گلوتن است؟

خوشبختانه افراد دارای رژیم غذایی بدون گلوتن می توانند در رژیم غذایی اتکینز شرکت کنند. گلوتن عنصری است که در گندم، چاودار و جو وجود دارد که همه آنها دارای کربوهیدرات بالا هستند. اگر چه این موارد در مراحل بعدی برنامه رژیم غذایی اتکینز مشاهده می شود، اما به هیچ وجه مورد نیاز نیست. لیست انواع وعده های غذایی بدون گلوتن، از جمله بیکن، آووکادو و املت پنیر جک با سالسا تازه، ماهی قزل آلا پخته شده و پوره فلفل قرمز را می توانید در اینترنت پیدا کنید.

آیا رژیم اتکینز برای افراد دیابتی امن است؟

دیابت برای افرادی که چاق هستند و یا در معرض بیماری های قلبی هستند نگران کننده است. هر گاه قند خون افراد بیش از حد بالا باشد، بدن انسولین تولید می کند. سپس انسولین سلول های حاوی قند خون اضافی را به جایی که می توانند به صورت انرژی سوخته شوند انتقال می دهد. افرادی که دیابت دارند، مشکل تولید انسولین دارند که منجر به افزایش قند خون می شود.

با این گفته، یک رژیم کم کربوهیدرات می تواند برای کسانی که دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ دارند، موثر باشد. در واقع، به وسیله یک مطالعه پنج ساله که توسط محققان در دانشگاه کلرادو دانشکده پزشکی دنور انجام شد، مشخص شد که هر دو رژیم کم کربوهیدرات و کم گلیسمی، سطح هموگلوبین A1c را بهبود می بخشند.

محققان نوشتند: رژیم کم کربوهیدرات ترکیبی از دو روش است که هر دو قند خون را کاهش می دهند: کاهش وزن و کاهش میزان رژیم غذایی گلیکایی. از آنجا که رژیم های کم گلیسمی معمولا ۴۰ تا ۶۰ درصد کالری خود را از کربوهیدرات دریافت می کنند ممکن است که اثر مطلوب رژیم های کم گلیسمی حتی با کاهش مقدار مطلق کربوهیدرات ها یا کاهش کالری همراه باشد. با این حال، رژیم اتکینز برای همه مناسب نیست و افراد مبتلا به دیابت باید محتاط باشند.

این رژیم غذایی برای چه کسانی مناسب نیست؟

این  رژیم قطعا برای افرادی که دارای اضافه وزن و یا دارای مشکلات پزشکی مانند بیماری های قلبی، فشار خون بالا، بیماری کلیوی و دیابت هستند، بیش از افرادی است که بدون داشتن مشکلات سلامتی با اضافه وزن مواجه هستند، خطرساز است.

رژیم اتکینز در مقابل رژیم کتوژنیک

همانطور که احتمالا تا الان متوجه شده اید، رژیم اتکینز یک رژیم کم کربوهیدرات با پروتئین بالا است. رژیم اتکینز مانند رژیم غذایی کتوژنیک، میزان مصرف کربوهیدرات خود را محدود می کند و در نهایت بدن شما را مجبور به سوزاندن چربی برای تولید انرژی در فرآیند شناخته شده ای تحت عنوان کتوز می کند. رژیم کتوژنیک (همچنین به عنوان رژیم غذایی کتو شناخته می شود) در ابتدا برای درمان صرع استفاده می شد، این رژیم بر اساس مقدار ثابت مصرف کربوهیدرات و مصرف چربی بالا است. همانند برنامه رژیم غذایی اتکینز، رژیم کتو نیز ثابت کرده است که به بدن کمک می کند تا چربی بسوزاند و میزان قند خون را تنظیم کند.

اگرچه این دو نوع رژیم غذایی بسیار شبیه هستند، اما تفاوت بین رژیم غذایی کتو و رژیم غذایی اتکینز بسیار زیاد است. بر خلاف رژیم غذایی کتو، برنامه رژیم غذایی اتکینز شامل چهار مرحله است، با مرحله محدود کردن کربوهیدرات شروع شده و گسترش می یابد. رژیم اتکینز بر روی کربوهیدرات های خالص متمرکز است، نه مصرف کل کربوهیدرات. اساسا، رژیم غذایی اتکینز اجازه می دهد تا شما از انواع غذاها مصرف کنید، در حالی که رژیم غذایی کتو محدودیت بیشتری اعمال می کند.

جمع بندی : چرا رژیم اتکینز بهترین گزینه است

قبل از تصمیم به شروع یک رژیم غذایی جدید، مهم است که از مزایا و معایب آن اطمینان حاصل کنید تا مطمئن شوید که بهترین گزینه برای شما چیست. هنگامی که شما اضافه وزن دارید، کاهش وزن می تواند سلامت شما را بهبود بخشد و ما می دانیم که رژیم غذایی اتکینز موثر است. اما هنوز معلوم نیست که میزان پروتئین و چربی حیوانات در رژیم غذایی اتکینز در دراز مدت چه تأثیری بر سلامت دارد. ارفا کسوبهوی به وب ام دی گفت که تحقیقات اخیر نشان می دهد که افرادی که رژیم غذایی اتکینز را انتخاب کرده اند و غذاهای غنی از چربی و پروتئین گیاهی را به رژیم خود اضافه کرده اند، نسبت به افرادی که رژیم غذایی غنی از چربی و پروتئین حیوانی داشته اند، سالم تر بوده اند.

بنابراین، آیا رژیم اتکینز کار می کند؟ کار می کند، اما برای همه مناسب نیست، بنابراین مهم است که با یک متخصص تغذیه متخصص در ارائه مراقبت های سلامتی در مورد آنچه که برای شما مناسب است، صحبت کنید. اگر واقعا می خواهید برنامه رژیم غذایی اتکینز را امتحان کنید، غذاهایی را یاد بگیرید که با این رژیم سازگار باشد و از مواد غذایی مجاز تهیه شده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.